Ruslar Ukrayna santrallarını yerle bir ediyor

Ukrayna’nın mart ayı boyunca Rusya içlerinde 5 petrol rafinerisini kamikaze dronlarla devre dışı bırakması üzerine ağır misilleme başlatan Moskova iki haftada Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerinde 5 termik santralla 2 hidrolik santralını yerle bir etti. Ukrayna enerji altyapısına en büyük darbe Harkiv şehri çevresiyle Zaporojye bölgelerine indirildi. Ukrayna Elektrik Enerjisi Kurumu Müdürü Maksim Timçenko Rus bombardımanları neticesinde bombalanan elektrik üretim santrallarının ancak birkaç yıl içerisinde tamir edilebileceğini açıkladı. 22 Mart’ta Dinyeper nehri üzerindeki Dnipro hidrolik eletrik santralını yerle bir eden Rusya’nın Harkiv’deki termik santralı da vurmasıyla Ukrayna’nın doğu bölgeleri neredeyse tamamen elektriksiz kaldı.

‘ÇAR BOMBALARI’ DEHŞET SAÇIYOR

RUS tarafının saldırılarda yıkım gücü yüksek ‘Çar bombalar’ kullandığı belirtiliyor. Üç ton patlayıcı içeren FAB-3000 bombaları sivil tesisler bir yana askeri sığınaklara da ayakta kalma şansı tanımıyor. Üstelik Rus tarafı bu bombaları modernize ederek havada süzülmelerini sağlayan kanat da eklemiş durumda. Rus bombardıman uçakları tarafından Rusya hava sahasında 16 km irtifadan atılan bu yıkıcı bombalar kanatlarını açıp süzülerek Ukrayna içlerine 100-150 km ilerleyebiliyor. Hedefin 40-50 metre yakınına düşmesi tüm bölgeyi yerle bir etmesi için yeterli oluyor. Ukrayna kuvvetleri şimdi bu “Çar bombalara” nasıl karşı koyabiliriz derdinde.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKİ: ‘YALNIZ TÜRKİYE’NİN ARABULUCULUĞU YETMEZ’

UKRAYNA Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Türkiye’nin arabulucu olmak için teklif ve çabalarına “minnettar olduklarını” ancak tek başına Türkiye’nin arabuluculuğunun kendileri için “yeterli olmayacağını” söyledi. Zelenski, önceki gün yayınlanan bir röportajında, İsviçre’de düzenlenmesi planlanan barış konferansıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İsviçre Devlet Başkanı Viola Amherd ile birlikte zirvesi için birkaç gün içinde tarih belirleyeceklerini umduğunu söyleyen Zelenski, zirveye 80 ila 100 ülkenin davet edileceğini belirtti. Türkiye’nin barış için arabulucu rolü sorulan Ukrayna lideri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın verdiği destek ve arabuluculuk arzusu için “minnettar olduğunu” belirterek, “Türkiye’nin arabulucu olması bizim için yeterli değil. Onlar da barış misyonunu yürüten ülkeler arasında olacaklardır ancak müzakerenin arabulucusu olmayacaklar” dedi. Kiev, Rusya’nın zirveye davet edilmeyeceğini açıklamıştı.

SEÇİLİRSE TRUMP’IN UKRAYNA İÇİN PLANI NE

ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den aday olan Donald Trump, seçilirse bir günde Ukrayna-Rusya savaşını sona erdirebileceğini iddia etmiş, ancak ayrıntı vermemişti.

ZELENSKİ KARŞI

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre eski Başkan Trump’a yakın çevrelere göre Trump, Ukrayna’nın Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas’ı Moskova’ya bırakıp toprak karşılığı barış anlaşması yapılmasını düşünüyor. Konuyu Trump ile doğrudan görüşen bir kişiye göre, Trump hem Rusya’nın hem de Ukrayna’nın krizden onurlu bir çıkış aradığını söylerken, Ukrayna’nın bazı bölgelerinde insanların Rusya’nın bir parçası olarak yaşamayı sorun etmeyeceğini değerlendiriyor. Oysa ABD’de iktidarda olan Joe Biden yönetimi Rusya’nın saldırganlığına karşı Ukrayna’nın güçlendirilmesini destekliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’de hedefin işgal altındaki toprakları geri kazanmak olduğunu söylüyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir