Kenya Türkiyeli akademisyenin yeşil pasaportunu tanımadı

İSTANBUL – Elektronik Yüksek Mühendisi olan 40 yıllık akademisyen Prof. Dr. Levent Sevgi, Kenya Teknik Üniversitesi’nde 17 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek bir çalıştaya davet edildi. Bu etkinlikte açılış konuşması yapması beklenen Sevgi, 15 Mayıs akşamı saat 20.05 kalkışlı Doha aktarmalı Katar Havayolları ile Nairobi-Kenya uçuşuna yetişmek için 3 saat öncesinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na geldi. Uçağa binmek için yeşil pasaportunu yetkililere gösteren Sevgi uçağa alınmadı.

‘BUNUN HESABINI VEREMEZSİNİZ’

Sevgi, uçağa neden binemeyeceğini sordu. Katar Havayolu yetkilileri Sevgi’ye ‘vizeniz yok’ yanıtını verdi. Prof. Sevgi, bu sözlere itiraz ederek yeşil pasaporta sahip olduğunu, daha önce böyle bir sorun yaşamadığını ve kendisine yapılanların hukuksuz olduğunu yetkililere bildirerek, “Uluslararası bir skandala yol açıyorsunuz, bunun hesabını veremezsiniz” diyerek duruma tepki gösterdi.

Çabalar sonuçsuz kalınca Sevgi, biletini iptal ederek eve geri döndü.

‘KENYA VİZE İSTİYORSA…’

Sevgi yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ben, yeşil pasaport sahibi emekli öğretim üyesiyim. 40 yılda 70’in üzerinde ülkede, 200’den fazla üniversitede seminerler ve konferanslar verdim. Ayrıca uluslararası meslek örgütümüz olan Elektrik-Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE) Yönetim Kurulu üyesiyim. Kenya Teknik Üniversitesi’nde 17 Mayıs 2024 Cuma günü düzenlenecek olan çalıştayın hem düzenleyicisi hem de konuşmacılarından biriydim. Aylardır bu etkinlik için hazırlık yapıyorduk. Katar Havayolları ile Doha aktarmalı Nairobi – Kenya uçuşumu yapmak üzere 3 saat öncesinden havaalanına gittim. Check-in işlemlerim sırasında, yeşil pasaporta vize istenmemesine rağmen, vizem olmadığı için geri çevrildim. Kendilerine, Dışişleri Bakanlığı’nın web sayfalarında yer alan bilgileri göstermeme karşın tutumlarını değiştirmediler. Ben de biletimi iptal edip eve dönmek zorunda kaldım. Hem bilet iptalinden hem de otel iptalinden dolayı 800 dolar kadar zararım var. Etkinlikte olamamanın üzüntüsünü, ülkemizin düştüğü durumun sıkıntılarını anlatmıyorum bile. Eğer, Katar Havayolları’nın ısrar ettiği gibi yeşil pasaportlu birine Kenya vize istiyorsa, Dışişleri Bakanlığımızın bir fiyaskosudur bu. Yok eğer bakanlık bilgisi doğruysa bu durum Katar Havayolları’nın fiyaskosudur. Daha doğrusu bu yaşadıklarım uluslararası bir skandal.”

Sevgi, yaşadıklarını CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) üzerinden Dışişleri Bakanlığı’na da bildirerek sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi.

Levent Sevgi

Anlaşma ne diyor?

Türkiye – Kenya arasındaki anlaşmaya göre yeşil pasaport sahibi Türkiye vatandaşları Kenya’ya vizesiz seyahat edebiliyor. Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde şu bilgiler yer alıyor: “Bakanlar Kurulu’nun 02.06.2009 tarih ve 2009/15076 sayılı kararı ile onaylanarak, 27.06.2009 tarih ve 27271 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kenya Cumhuriyeti Arasında Diplomatik, Resmi, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri için Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” 18 Ekim 2009 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.”

Benzer bir bilgi Kenya İstanbul Konsolosluğu’nun sitesinde de mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir