Avrupa Birliği’nde seçim maratonunun sonuna gelindi

6 Haziran’dan bu yana devam eden Avrupa Parlamentosu seçimleri, AB üyesi 27 ülkenin 6’sında tamamlandı. Bugün 21 ülkede seçmenlerin görevini yerine getirmesiyle 4 günlük seçim maratonu sona erecek.
 
Avrupa Birliği (AB) üyesi 21 ülkede seçmenler, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin dördüncü ve son gününde oy kullanmak için bugün de sandığa gidiyor.

AB’nin gelecek 5 yıllık yönetimini belirleyecek seçimlerde şimdiye kadar Hollanda, İrlanda, Çekya, Malta, Letonya ve Slovakya’da seçmenler oylarını kullandı. İtalya ve Estonya’da ise seçim bugün de devam ediyor.

Almanya, Fransa, İspanya, Polonya, Romanya, Belçika, Portekiz, Yunanistan, Macaristan, Finlandiya, Avusturya, Bulgaristan, Danimarka, İsveç, Hırvatistan, Litvanya, Slovenya, Lüksemburg ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde seçmenler bugün sandığa gidiyor.

Sandıklar bu akşam kapanacak ve kesin olmayan ilk sonuçlar AP tarafından üye ülkelerin ilgili otoritelerinden veriler geldikçe saat 18.00’den itibaren duyurulacak ancak resmi sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

Seçimlerin ardından AB’nin yeni yönetimini belirleme mesaisi başlayacak

Aylardır Avrupa’nın gündeminde yer tutan seçimlerin sona ermesinin ardından AP’ye girebilen ulusal parti üyeleri, AB çapında benzer düşüncelere sahip mevkidaşlarıyla “siyasi grup” adı verilen koalisyonlar kuracak. 

Sürecin 16 Temmuz itibarıyla tamamlanması gerekiyor. 

Süreç, AB’de yaşayan yaklaşık 450 milyon kişinin geleceğinde 5 yıllık dönem için söz sahibi yeni yönetimi belirlemiş olacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir